“Niet slobody osobnej, bez slobody ekonomickej.”
L. von Mises
S Bitcoinom som sa stretol snáď pred piatimi rokmi a hneď mi učaroval. Určite by som sám seba nenazval investorom, nemám tendenciu vložiť voľné prostriedky do nejakého statku preto, aby mi zarábal. Mojim záujmom je vložiť štátne žetóny do niečoho, čo mi zabezpečí, že si kúpim nejaký statok za rovnakú hodnotu, ako som si ho kúpil pred 30 rokmi. Ide mi teda skôr o udržanie hodnoty. A Bitcoin mi priniesol inú možnosť, ako dovtedajšie štandardné spôsoby, aj preto som vlastne viac holder, ako špekulant. Holder aj preto, že zatiaľ nie je dosť možností ich používať ako štandardné platobné prostriedky a to je, podľa mňa, aj jeden z dôvodov jeho volatility.
Tak, ako je uvedené v úvodnom citáte, som presvedčený, že hovoriť o slobode bez toho, aby sme boli slobodní ekonomicky, je úplne nezmyselné. A práve tou zásadnou podmienkou pre ekonomickú slobodu je možnosť používať platobné prostriedky podľa vlastného výberu (ak je druhá strana ochotná ju prijať).
Viac ako pätnásť rokov sa zaoberám teóriou anarchokapitalizmu a na minuloročnom Festivale poznania, ktorý organizuje Univerzita vedomého života som mal prednášku s názvom “Odvrátená tvár slobody”. Pochopil som totiž, že človek, ktorý chce, aby iní akceptovali jeho slobodný výber, by mal byť konzistentný a robiť to isté a správať sa tak aj voči svojmu okoliu. Napriek tomuto presvedčeniu vidím okolo seba ľudí, ktorí nie sú ochotní alebo možno ani schopní sa tejto zásady držať.
Keďže držiteľov Bitcoinu pokladám za ľudí vážiacich si slobodu, možno Vás to bude zaujímať.
Úplne bežne sa vo svojej komunite stretávam so slobodomyseľnými ľuďmi, ktorí súhlasia s povinným vzdelávaním alebo súhlasia so všeobecne dostupnou zdravotnou starostlivosťou, či zákazom destkej práce alebo nesúhlasia s výrobou a distribúciou štátom zakázaných látok, či s ukončením tehotenstva v šiestom mesiaci. Alebo, skoro aktuálne, súhlasili s obmedzením ľudí počas epidémie Covidu.
Ich argument je: “To je niečo iné.”
Nie, nie je.
Ide o to, že takýto človek má vo svojom vnútri nejaký fundament, ktorý nedokáže prekonať.
“Milujem slobodu, ale je správne, že je povinné podanie prvej pomoci alebo platenie alimentov, či zákaz interrupcie po treťom mesiaci.”
Zachovať rovnaký postoj v zásadách slobody vo všetkých situáciách je veľmi dôležité. Bavíme sa o principiálnom prijatí a principiálnej aplikácii týchto zásad do života. K tomu mi veľmi pomohla náuka Rozpoznania skutočnosti, ktorú som absolvoval v Univerzite vedomého života (o nej možno nabudúce a možno viac).
Aj preto, napríklad, vyčítam vegánom a bojovníkom za práva zvierat nekonzistentnosť, kedy neuznávajú druhové rozdiely, a práva niekoho chcú zabezpečiť potláčaním práv iných, nakoľko poslanci, na ktorých apelujú prijať nejaký zákon, sú platení z nedobrovoľne odovzdaných prostriedkov.
Ako som napísal, držiteľov Bitcoinu považujem za slobodomyseľných, aj keď to nemusí byť podmienkou, no pre mňa je táto mena cestou k tej ekonomickej slobode. Ale aj ja sa niekedy prichytím, že padám do pasce.
Naposledy to bolo pri sledovaní seriálu o vývoji navigácie, ktorú dnes poznáme pod “Google maps”. (The billion dollar code – Kód za miliardu dolárov).
Keď som sa dozvedel, že Google vlastne prebral tento nápad partii nemeckých programátorov, bez toho, že by uznal ich zásluhy a slušne ich vyplatil, som na chvíľu prepadol pocitu, že súdy zlyhali. Chvíľu som bol zasiahnutý tou nespravodlivosťou a “trestným činom”. Musel som sa sústrediť na to, že sloboda nepozná patenty. Myšlienka, ktorú vypoviete svetu, ktorú zverejníte už nemôže byť ukradnutá. Napriek tomu som bol na malú chvíľočku naozaj nahnevaný. Stálo ma to dosť síl, uvedomiť si, že ak chcem byť slobodný, musím jej pravidlá rešpektovať do dôsledku. Aj keď s danou situáciou absolútne nesúhlasím a emočne ma zasahuje.
Presne, ako ma zasahuje ak niekto týra zvieratá, no musím si sám pre seba opakovať, že nekoná nič, čo by sa priečilo teórii slobody, že je iba hlupák alebo sociopat alebo silno ovplyvnený výchovou. Je to niekedy naozaj náročné.
Máte to aj vy tak? Aj vy niekedy padáte do tejto pasce?
O autorovi
Teóriou anarchokapitalizmu sa zaoberám už od roku 2010 a učarovala mi hlavne tá neúprosná logika a konzistentosť. O pár rokov som dostal nápad, že by som túto teóriu mohol priblížiť širokému publiku skrze príbeh obyčajných ľudí (napr. tak, ako o histórii informuje Ken Follet). Najprv to mala byť poviedka, potom novela, a nakoniec skončila ako román. Mne sa slová tvoria v hlave a vylievajú sa cez prsty na klávesnicu až tak, že niekedy nemám nad nimi kontrolu.
Prvá knižka s názvom 16€ teda uzrela svetlo sveta. Napísal som ju cez Vianočné sviatky…. Čitatelia ma potom vyzvali, aby som napísal pokračovanie a tak vznikol román 72 schodov a neskôr ma niekto nahovoril, aby som z toho spravil trilógiu a tak vznikla tretia časť 4 a pol dňa. Všetky tri knihy som vydal samizdatom (druhú časť cez starlab) a ľuďom ich rozdával s tým, že ak sa im bude páčiť, nech mi pošlú peniaze na účet. Ani pri jednej som nebol stratový, za čo priateľom a čitateľom ďakujem.
Román 16€ mi chcelo vydať aj väčšie slovenské vydavateľstvo, len keď som im povedal, že im nemôžem podpísať autorské práva, keďže ja žiadne nemám, tak sklamane odvetili, že bez toho to nepôjde… 🙂
Všetky knihy sú umiestnené na e-shope: https://vedomyzivot.sk/produkt/cela-trilogia-16e/ -samozrejme aj jednotlivo.
Pred pár týždňami som dokončil detektívny román, ktorý som uverejnil na pokračovanie na google blogu pod názvom Orechov Dvor.
Pracujem pre neziskovku Univerzita vedomého života https://vedomaskola.sk/ ako štatutárny zástupca, finančný riaditeľ a zároveň na študijnom oddelení, kde komunikujem so študentmi.
V kurzoch na stránka UVŽ sú uverejňované aj kurzy a podujatia, kde som mal aj ja jeden 7-dielny. V najbližšom čase, niekedy v novembri, by som ho chcel zopakovať. https://vedomaskola.sk/ekonomia-inak/
No na tejto stránke sa dá zaregistrovať aj do 3-ročného kontinuálneho štúdia, alebo si vybrať tému, ktorá zaujme. Všetko pod tlačítkom „Možnosti štúdia“….