Block #1 (auto)
Block #2
Block #3
Ako to funguje
Pri načítaní stránky je prvý blokBlok (Bitcoin Block) je balík transakcií, ktorý ťažiari vyprodukujú každých približne 10 minút. Každý blok obsahuje okrem transakcií aj špecifickú hlavičku (block header), kde sú uložené dôležité údaje, ako napríklad hash predchádzajúceho bloku, tzv. Merkle root (zhrnutie všetkých transakcií) či nonce. Vďaka tomu, že každý nový blok odkazuje (cez „previous... automaticky vyťažený. Stačí zmeniť 1 znak v textovom poli a blokBlok (Bitcoin Block) je balík transakcií, ktorý ťažiari vyprodukujú každých približne 10 minút. Každý blok obsahuje okrem transakcií aj špecifickú hlavičku (block header), kde sú uložené dôležité údaje, ako napríklad hash predchádzajúceho bloku, tzv. Merkle root (zhrnutie všetkých transakcií) či nonce. Vďaka tomu, že každý nový blok odkazuje (cez „previous... bude neplatný a je nutné ho vyťažiť opäť.
Stlač „Mine block #2“ a počkaj, kým sa nájde „Nonce“, ktorá spolu s Datami splní podmienku obtiažnosti (počet úvodných núl).
Obtiažnosť si môžeš upraviť, ale ak nechceš čakať večnosť, hashHash je jednosmerná matematická funkcia, ktorá premení vstupné dáta (napríklad text) na pevne stanovený, unikátny reťazec znakov. SHA256 (Secure Hash Algorithm 256-bit) je člen rodiny algoritmov SHA-2, ktoré boli vyvinuté agentúrou NSA (National Security Agency). Tento reťazec, nazývaný aj odtlačok, má niekoľko dôležitých vlastností: Vlastnosti SHA256: Fixná dĺžka výstupu: Výsledný... s viac ako 4 nulami nehľadaj. V skutočnej Bitcoinovej sieti sa momentálne hľadajú hashe s 18 nulami na začiatku. Čím viac núl (menšie číslo), tým viac je to náročné.
Môžeš vyťažiť všetky 3 bloky a skúsiť zmeniť dáta v 2. bloku. Tento a všetky bloky nasledujúce po ňom, budú neplatné. To znamená, že ak by útočník chcel zmeniť transakcie v niektorom bloku, musel by okrem tohoto bloku vyťažiť aj všetky nasledujúce 🙂