4.9
(8)

Po tom, ako som sa rozhodla ísť na kurz Demyst – demystifikácia bitcoinu k Andrejovi

Andrej ma privítal vo svojej dielni, uvaril popradskú kávu a pripravil ma na to, že kurz bude trvať celý deň. Ale, že ja už niečo viem, tak možno len 6 hodín. A bude zahŕňať aj mučenie. Nechápem, ako to, že som vtedy neušla.

Tí, ktorí Andreja poznáte viete, že okrem toho, že hreší ako pohan, je aj strojár a vynikajúci technik.

Kto iný ako on by dokázal navrhnúť chassis pre úplne prvučičký Trezor 1 v roku 2013 a potom ich aj vo svojej dielni vyrábať. Najskôr z nerezu a potom z hliníka. Artefakty vhodné do bitcoinového múzea. Andrej je teda pre mňa slovenský OG (original gangster) a osobne poznám a mám prístup len k veľmi málo ľudom, ktorí vedia o Bitcoine viac ako on.

Aj takto nejako mohol vyzerať prvý Trezor.

A tak sme sa počas demystifikácie bitcoinu dostali aj k jeho novému projektu Hydranode – terminál na prijímanie platieb v Bitcoine cez Lightning network.

Povedala som si, že terminál na prijímanie satoshi by sa mi mohol zísť, aj keď som vtedy ešte presne nevedela načo. Rovno som si teda zaregistrovala účet.

Andrej, okrem toho, že je vynikajúci technik, je aj echt kryptoanarchista a v súlade s jeho filozofiu funguje aj Hydranode. Pri registrácii mi stačilo zadať iba môj email, žiadne osobné detaily ako meno, dátum narodenia a číslo ponožiek nikoho nezaujímali. Podotýkam však, že email musí byť funkčný a musíte mať k nemu prístup, pretože ho budete potrebovať neskôr ako súčasť 3FA pri vyberaní satov na vlastnú peňaženku.

Áno, tušíte správne, Hydranode je custodial alebo po slovensky správcovské riešenie. Ak ste technicky zdatní a dokážete bežať a spravovať vlastný lightning node, tak toto riešenie nemusí byť pre vás. Ja to však nie som a so mnou určite aj mnohí iní a ja veľmi oceňujem práve takéto riešenie.

Navyše Andreja poznám osobne a do veľkej miery mu dôverujem.

Chápem, že v Bitcoine ide práve o odstránenie nevyhnutnosti dôvery a o odstránenie sprostredkovateľov z transakcií. Tiež si však myslím, že dôvera je prirodzená súčasť nášho života. Problém tam vidím vtedy, keď nemám na výber a ja musím zveriť seba alebo svoje peniaze do rúk niekoho iného, bez ohľadu na to, či som spokojná s jeho službami alebo nie.

Akonáhle si môžem vybrať, je to trade-off ako hocijaký iný. Robíme ich každý deň. Môžem si ostrihať vlasy sama, alebo sa nechám ostrihať niekým iným. Môžem si navariť sama, alebo zjem, čo navaril niekto iný. Aj zub si môžem vyvŕtať sama, ja sa radšej spoľahnem na zubára, že to urobí pre mňa.

Podobne je to aj s custodial riešením ako napríklad Hydranode. Ak mi to dáva zmysel, rieši mi to problém a zároveň to môžem kedykoľvek prestať používať, nevidím dôvod, prečo toto riešenie nevyužiť.

Že by ma mohli okabátiť a zdrhnúť aj s mojimi tržbami? Áno, mohli. Ale spravili by to len raz. Po tom, ako by sa to komunita dozvedela, by ich úplne vylúčila zo svojich kruhov a minimálne na československej bitcoinovej scéne by sa už nemohli ani ukázať.

Ostrakizácia totižto reálne funguje a v prípade absencie centrálneho regulátora, ktorý by udeľoval povolenia a pečiatky, je dobrá povesť a reputácia nadovšetko. Žiadna firma, či jednotlivec si nemôže dovoliť o ňu prísť. A ako poznám Andreja, nikam sa nechystá a plánuje nás tu ešte pohoršovať nejakú dobu aj s jeho „Bitcoin nie sú peniaze!“

Aj toto je dôvod prečo nemám problém zveriť mu do rúk moje satoshi.

Hydranode mi ich potom hocikedy na vyžiadanie vyplatí. Dokonca preferujú, aby si ich klienti vyberali tržby čo najskôr, aby sa náhodou nestalo, že im zahltia kanály. Takže ak napríklad poriadate väčšiu akciu a zinkasujete vyššie sumy, je najlepšie si tieto tržby vybrať z Hydranode do vlastnej peňaženky hneď, ako to je možné. Pri výberoch je už potom potrebné aj Signal číslo ako súčasť verifikačného procesu.

Ja tento terminál momentálne používam napríklad tu na blogu, kde je linknutý pod tlačítkom „Podporte autora“ a aj vďaka donatom za moju tvorbu som ho mohla otestovať.

Najväčšiu výhodu vo využívaní takéhoto terminálu vidím v tom, že ja nepotrebujem byť online, aby som dokázala prijať saty ako je to pri prijímaní na SW wallet. Prípadne, ak by som náhodou stratila telefón, nemusím rozmýšľať, kde všade som pripájala svoju peňaženku alebo dávala QR kód na zaps a musieť to ísť rýchlo všade meniť. O všetko toto sa mi postará terminál a ja som bez starostí.

Samozrejme, každá sranda niečo stojí a aj v Hydranode musia z niečoho žiť. Poplatok 2 % je automaticky prirátaný ku každej transakcii a platí ho koncový zákazník. Celá služba je takto pre mňa ako klienta zdarma. Navyše, na vyžiadanie dostanem tiež výpis tržieb, ktorý je potom možné normálne zaúčtovať.

Hydranode dnes už nie je len Andrej, ale aj tím programátorov a celý projekt je na míle vzdialený od kostrbatých začiatkov spred niekoľkých rokov, keď Andrej bežal svoj prvý a jediný lightning node v malej kaviarni Mier v Považskej Bystrici. Alebo ešte predtým, keď sa s prvou verziou lnd len oboznamoval, úplne ho to zablokovalo a on sa nevedel dostať k svojmu bitcoinu. Stálo ho to nemalé úsilie a kopu nervov, dostať Hydru do stavu, v akom je dnes.

Ja verím, že sa ešte máme na čo tešiť od Andreja v pozícii „hlavného frfloša“, ako on sám hovorí a od celého tímu. Tak ako je Trezor dnes synonymom hardware peňaženky, tak by som sa nečudovala, ak by Hydranode v budúcnosti bola spájaná s ľahkosťou každodenných platieb.

Link na Demyst kurz

https://digitalsteel.eu/?product=bitcoin-demystifikator

Hydranode terminál

https://hydranode.net/sk

Páčil sa ti tento článok?

Klikni na hviezdičky a ohodnoť ho!

Priemerné hodnotenie 4.9 / 5. Počet: 8

Zatiaľ žiadne hlasy. Buď prvý!

O autorovi

Ak chceš odo mňa čítať viac, prihlás sa na odber veľmi nepravidelného mesačníka a sprievodcu bitcoinovým svetom tu:

https://zuzinewsletter.beehiiv.com/subscribe

Podpor autora

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *