5
(6)

Pred niekoľkými dňami sa v americkom Nashville konalo jedno z najväčších bitcoinových podujatí roka – Bitcoin 2024.

Pri zozname rečníkov, ktorí mali vystúpiť počas trojdňovej konferencie, sa zrejme niektorým skalným prívržencom Bitcoinu zdvihlo obočie a tlak.

Jedným z najväčších lákadiel konferencie sa stal totiž prezidentský kandidát Donald Trump spolu s ďalšími zástupcami jeho domovskej strany. Na pódiu sa však okrem politikov ukázali aj známe tváre súčasného “fiat” systému.

Ako poznamenal vývojár a obhajca Bitcoinu Jimmy Song, ktorý bol tiež účastníkom jednej z panelových diskusií na Bitcoin 2024:

To, čo robí Bitcoin veľkým, je sloboda, voľnosť, sebestačnosť. To sú veci, na ktorých bola táto krajina založená. Bohužiaľ, kvôli peniazom a moci tlačiarne peňazí sme získali administratívny štát, ktorý nám vládne a myslí si, že je lepší ako my. Bankovníctvo, ETF, BlackRock. To nie sú moje hodnoty, to nie sú hodnoty Bitcoinu, to nie sú americké hodnoty.“ Nepáčilo sa mu, že práve o tomto sa hovorí na konferencii o Bitcoine a sú tu prítomné tradičné finančné inštitúcie ako BlackRock. Podobné obavy vyjadril aj Edward Snowden.

Zatiaľ čo mnohí kryptonadšenci vidia záchranu v krypto-osvietenom Donaldovi Trumpovi, jeho prejav je potrebné vnímať v širších (skrytých) súvislostiach. Hlavne u tých, ktorých srdce bije úprimne pre Bitcoin a sú verní Satoshiho hodnotám.

Ak počas leta relaxujete a môžete si ukradnúť pre seba približne 2 hodiny na čítanie, je tu excelentne spracovaná séria investigatívnych článkov z dielne Unlimited Hangout (TU, TUTU). Venované sú “modus operandi” a plánom šedých eminencií prepojených na tajné služby a organizovaný zločin v pozadí kandidáta Trumpa. Majú pod kontrolou aj zvučné mená  v bitcoinovom ekosystéme ako Xapo alebo Hut8. A niektorí z nich sú známi ako „PayPal mafia“. Netreba si však robiť ilúzie, ich úsilie zrejme nepoľaví ani vtedy, ak Biely dom zasvieti napokon aj „na modro“.

Pre tých, ktorí toho času majú menej, stojí za vypočutie rozhovor so spoluautorom tejto investigatívnej série Markom Goodwinom v podcaste Bitcoin Fundamentals  či zhliadnutie krátkeho videa o bitcoin-dolárovom systéme od Bitcoin University.

Pre tých, ktorí sa veľmi ponáhľajú, krátke zhrnutie:

Zatiaľ čo mnohí pristupujeme k Bitcoinu ako k alternatíve súčasného dolárového (fiat) systému, Trump na Bitcoin 2024 vykreslil iný obraz. “Tí, ktorí tvrdia, že Bitcoin je hrozbou pre dolár, majú tento príbeh presne naopak. Som presvedčený, že je to presne opačne. Bitcoin neohrozuje dolár.”

Myšlienka bitcoinového dolára (Bitcoin-Dollar) je paralelou k systému petrodolára, ktorý sa udržiaval od roku 1971, kedy došlo k upusteniu od zlatých rezerv až donedávna. Vytvorením faktického monopolu boli USA v podstate schopné opätovne naväzovať svoj nafukujúci sa dolár na žiadanú energetickú komoditu a vytvoriť tak masového kupca dolárov. Každá krajina, ktorá sa chcela industrializovať, na to potrebovala ropu, a teda každá krajina, ktorá chcela konkurovať na svetovej scéne, si najprv musela kúpiť nejaké doláre.

Bitcoin je energetická komodita 21. storočia a americký dolárový systém si nenápadne opäť vytvára faktický monopol na objem predaja Bitcoinov na celom svete, nehovoriac o tom, že táto krajina má vo svojej bilancii viac BTC ako ktorýkoľvek iný štát na svete.

USA by mohli bez problémov vytlačiť 35 triliónov dolárov v čerstvo emitovaných štátnych cenných papieroch a splatiť tak svoj dlh. Najmä teraz, keď našli kupca s neukojiteľným dopytom – emitentov stablecoinov. Inflačné účinky by ale boli katastrofálne pre kúpnu silu dolára a tým aj pre čistú kúpnu silu americkej ekonomiky.

Ako teda môžu americkí zemepáni naďalej udržiavať dopyt po dolári a zároveň pumpovať peňažnú zásobu na splácanie narastajúcich dlhov? Vytvorením infraštruktúrnej nájazdovej rampy na Satoshiho protokol, ktorý je denominovaný v dolároch. Takto v podstate znovu vytvorili ten istý, neustále prítomný dopyt po nafukujúcej sa ponuke dolárov, ktorý sa prejavil v petrodolárovom systéme.

Keďže americké komerčné banky pokračujú v integrácii volatilných digitálnych aktív, ako je Bitcoin, potreba zabezpečiť pre retailovú verejnosť existenciu likvidných záväzkov za digitálne komodity vytvára jedinečnú príležitosť nakloniť reguláciu v prospech stimulácie dopytu po dolároch. Prichádzajúca regulácia, ktorá by vyžadovala, aby každá banka, ktorá chce držať Bitcoin, iné digitálne aktíva alebo dokonca zlato, musela mať aj povinnosť držať rovnakú časť svojich investícií v dolároch.

Pre banky alebo registrované investičné nástroje (ETF), ktoré chcú kompenzovať účinky inflácie nákupom alternatívnych rezervných aktív, ako je Bitcoin, by toto nariadenie znamenalo, že zvýšenie valuácie Bitcoinu, by zároveň zvýšilo potrebu dolárových záväzkov v ich súvahe.


Bitcoin predstavuje nepochybne finančnú revolúciu, len to nemusí byť tá, ktorú sme si predstavovali.

V tomto smere aj komunita DVADSATJEDEN zohráva dôležitú úlohu – vzdelávať sa, odovzdávať si informácie, diskutovať a vybudovať skutočný paralelný finančný systém.

Páčil sa ti tento článok?

Klikni na hviezdičky a ohodnoť ho!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet: 6

Zatiaľ žiadne hlasy. Buď prvý!

O autorovi

Podpor autora

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *